Ονομασία:  Olympic.png
Εμφανίσεις: 235
Μέγεθος:  8.4 KB

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών:

Τετάρτη 01/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ


14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]

14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

14:05 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα]

13:06 Προκριματικά: 200μ μικτή ατομική (Α) [Ανδρέας Βαζαίος]


ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

13:00 Ημιτελικοί: δίκωπος (Α) [Απόστολος Γκουντούλας, Νίκος Γκουντούλας]


ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

11:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Τζανγκ Ξι/Ξούε (Κίνα)


ΞΙΦΑΣΚΙΑ

16:10 Γύρος των "32" σπάθη ατομικό (Γ): Βάσω Βουγιούκα vs. Λουίζ Μποντ-Ουίλιαμς (Μεγάλη Βρετανία)

17:05 Γύρος των "16" σπάθη ατομικό (Γ): Βάσω Βουγιούκα vs. Αλεκσάντρα Σόχα (Πολωνία)

17:40 Προημιτελικοί σπάθη ατομικό (Γ): Βάσω Βουγιούκα vs. Τζιγεόν Κιμ (Νότιος Κορέα)


ΤΖΟΥΝΤΟ

11:30 Γύρος των "32" 90κ (Α): Ηλίας Ηλιάδης vs. Μίλαν Ραντλ (Σλοβακία)

12:40 Γύρος των "16" 90κ (Α): Ηλίας Ηλιάδης vs. Κάρολις Μπάουζα (Λιθουανία)

13:36 Προημιτελικοί 90κ (Α): Ηλίας Ηλιάδης vs. Κιρίλ Ντενίσοβ (Ρωσία)

16:28 Ρεπεσάζ 90κ (Α): Ηλίας Ηλιάδης vs. Μαρκ Άντονι (Αυστραλία)

17:10 Μικρός τελικός 90κ (Α): Ηλίας Ηλιάδης vs. Τιάγκο Καμίλο (Βραζιλία)


Πέμπτη 02/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

18:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α) [Γιάννης Καλάργαρης]

13:14 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης]


ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

12:10 Ημιτελικοί: τετράκωπος (Α) [Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου]

12:30 Ημιτελικοί: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Γ) [Αλεξάνδρα Τσιάβου, Χριστίνα Γιαζιτζίδου]

12:50 Ημιτελικοί: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Α) [Λευτέρης Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδανής]


ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Καζαχστάν - Ελλάδα


Παρασκευή 03/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

14:05 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:30 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]

15:35 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου]


ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: σφαιροβολία (Α) [Μιχάλης Σταματόγιαννης]

12:05 Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια [Σοφία Υφαντίδου]

12:25 Προκριματικά: τριπλούν (Γ) [Αθανασία Πέρρα, Νίκη Πανέττα]

13:15 1ος γύρος: 400μ εμπόδια (Α) [Περικλής Ιακωβάκης]

13:15 Έπταθλο (Γ): ύψος [Σοφία Υφαντίδου]

13:20 Προκριματικά: σφυροβολία (Α) [Αλέξανδρος Παπαδημητρίου]

21:00 Έπταθλο (Γ): σφαιροβολία [Σοφία Υφαντίδου]

21:05 1ος γύρος: 100μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]

21:50 Προκριματικά: μήκος (Α) [Λούης Τσάτουμας]

22:45 Έπταθλο (Γ): 200μ [Σοφία Υφαντίδου]


Σάββατο 04/08

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

17:30 Γκρουπ Β: 94κ (Α) [Δαυίδ Καβελασβίλι]


ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]


ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 Προκριματικά: σπριντ (Α) [Ζαφείρης Βολικάκης]


ΠΟΛΟ

16:10 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Ισπανία


ΣΤΙΒΟΣ

12:05 Έπταθλο (Γ): μήκος [Σοφία Υφαντίδου]

12:20 Προκριματικά: επί κοντώ (Γ) [Νικόλ Κυριακοπούλου, Κατερίνα Στεφανίδη, Στέλλα - Ηρώ Λεδάκη]

13:40 Έπταθλο (Γ): ακοντισμός [Σοφία Υφαντίδου]

19:00 20χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

22:35 Έπταθλο (Γ): 800μ [Σοφία Υφαντίδου]


Κυριακή 05/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]


ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Γ) [Κωνσταντίνα Κεφαλά]

21:05 Προκριματικά: ύψος (Α) [Κώστας Μπανιώτης]


ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: τεχνικό πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]


Δευτέρα 06/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

17:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]


ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

21:00 Προκριματικά: αναπηδητήρας 3μ (Α) [Στέφανος Παπαρούνας]


ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Αυστραλία


ΣΤΙΒΟΣ

21:20 1ος γύρος: 200μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]


ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: ελεύθερο πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]


Τρίτη 07/08

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:00 Τελικός: δίζυγο (Α) [Βασίλης Τσολακίδης]


ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]


ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 1ος γύρος: κέιριν (Α) [Χρήστος Βολικάκης]


ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: ακοντισμός (Γ) [Σάβα Λίκα]

12:10 1ος γύρος: 110μ εμπόδια (Α) [Κώστας Δουβαλίδης]

13:50 1ος γύρος: 200μ (Α) [Λυκούργος Τσάκωνας]


Τετάρτη 08/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατενιώτης]


ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: επί κοντώ (Α) [Κώστας Φιλιππίδης]

13:35 1ος γύρος: 800μ (Γ) [Ελένη Φιλάνδρα]

21:05 Προκριματικά: ακοντισμός (Α) [Σπύρος Λεμπέσης]


Πέμπτη 09/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]


ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Γ) [Μαριάννα Λυμπερτά]


ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 55κ ελευθέρα (Γ) [Μαρία Πρεβολαράκη]


ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]


ΣΤΙΒΟΣ

11:30 Προκριματικά: ύψος (Γ) [Αντωνία Στεργίου]


Παρασκευή 10/08

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Α) [Σπύρος Γιαννιώτης]


ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 74κ ελευθέρα (Α) [Όλεγκ Μοτσάλιν]


ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]


Σάββατο 11/08

ΣΤΙΒΟΣ

11:00 Τελικός: 50χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

19:00 Τελικός: 20χλμ βάδην (Γ) [Δέσποινα Ζαπουνίδου]


ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

11:15 Προκριματικά: +80κ (Α) [Αλέξανδρος Νικολαΐδης]


Κυριακή 12/08

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

15:30 Τελικός (Α) [Περικλής Ηλίας]


ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Α) [Κώστας Πούλιος]



Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι αθλητική διοργάνωση πολλών αγωνισμάτων που γίνεται κάθε τέσσερα χρόνια. Η καταγωγή των αγώνων είναι η Αρχαία Ελλάδα, και έχουν αναβιωθεί από τον Γάλλο βαρώνο Πιέρ ντε Κουμπερτέν στα τέλη του 19ου αιώνα. Οι Αγώνες της Ολυμπιάδας, γνωστοί και ως Θερινοί Ολυμπιακοί, τελούνται κάθε τέσσερα χρόνια από το 1896 και μετά, με εξαίρεση τις χρονιές κατά τη διάρκεια των Παγκόσμιων πολέμων. Το 1924 άρχισαν ειδικοί Ολυμπιακοί Αγώνες, οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί, για χειμερινά αθλήματα. Από το 1994 οι χειμερινοί αγώνες δεν γίνονται πια την ίδια χρονιά με τους Θερινούς Ολυμπιακούς.

Θερινοί Αγώνες


  • Αθήνα (Ελλάδα) 1896
  • Παρίσι (Γαλλία) 1900
  • Σεντ Λούις (ΗΠΑ) 1904
  • Λονδίνο (Ηνωμένο Βασίλειο) 1908
  • Στοκχόλμη (Σουηδία) 1912
  • Αμβέρσα (Βέλγιο) 1920
  • Παρίσι (Γαλλία) 1924
  • Άμστερνταμ (Ολλανδία) 1928
  • Λος Άντζελες (ΗΠΑ) 1932
  • Βερολίνο (Γερμανία) 1936
  • Λονδίνο (Ηνωμένο Βασίλειο) 1948
  • Ελσίνκι (Φινλανδία) 1952
  • Μελβούρνη (Αυστραλία)1956
  • Ρώμη (Ιταλία) 1960
  • Τόκιο (Ιαπωνία) 1964
  • Πόλη του Μεξικού (Μεξικό) 1968
  • Μόναχο (Γερμανία) 1972
  • Μοντρεάλ (Καναδάς) 1976
  • Μόσχα (Ρωσία) 1980
  • Λος Άντζελες (ΗΠΑ) 1984
  • Σεούλ (Νότια Κορέα) 1988
  • Βαρκελώνη (Ισπανία) 1992
  • Ατλάντα (ΗΠΑ) 1996
  • Σίδνεϊ (Αυστραλία) 2000
  • Αθήνα (Ελλάδα) 2004
  • Πεκίνο (Κίνα) 2008
  • Λονδίνο (Ηνωμένο Βασίλειο) 2012
  • Ρίο ντε Τζανέιρο (Βραζιλία) 2016



Χειμερινοί Αγώνες


  • Σαμονί (Γαλλία) 1924
  • Σεν Μόριτζ (Ελβετία) 1928
  • Λέικ Πλάσιντ (ΗΠΑ) 1932
  • Γκάρμις-Παρτενκίρχεν (Γερμανία) 1936
  • Σεν Μόριτζ (Ελβετία) 1948
  • Όσλο (Νορβηγία) 1952
  • Κορτίνα Νταμπέτσο (Ιταλία) 1956
  • Σκουά Βάλλεϊ (ΗΠΑ) 1960
  • Ίνσμπρουκ (Αυστρία) 1964
  • Γκρενόμπλ (Γαλλία) 1968
  • Σαπόρο (Ιαπωνία) 1972
  • Ίνσμπρουκ 1976
  • Λέικ Πλάσιντ 1980
  • Σαράγεβο (Γιουγκοσλαβία) 1984
  • Κάλγκαρυ (Καναδάς) 1988
  • Αλμπερβίλ (Γαλλία) 1992
  • Λίλεχαμερ (Νορβηγία) 1994
  • Ναγκάνο (Ιαπωνία) japan 1998
  • Σολτ Λέικ Σίτυ (ΗΠΑ) 2002
  • Τορίνο (Ιταλία) 2006
  • Βανκούβερ (Καναδάς) 2010
  • Σότσι (Ρωσία) 2014



Μελλοντικοί Ολυμπιακοί Αγώνες

Το Λονδίνο έχει επιλεγεί για την διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων 2012.

Το Σότσι της Ρωσίας έχει επιλεγεί για την διοργάνωση των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων 2014.

Το Ρίο ντε Τζανέιρο πρόκειται να διοργανώσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016.