Κάντε κλικ στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Ονομασία:	64-bit Windows.png 
Εμφανίσεις:	246 
Μέγεθος:	41.5 KB 
ID:	22282
Φίλοι και μέλη της οικογένειας με ρωτούν όλη την ώρα αν .έχω 32-bit ή 64-bit Windows, Τελικά έχω συνειδητοποίηση ότι θα ήταν πιο λογικό να δείξουμε σε όλους. Εδώ είναι η διαδικασία δύο σταδίων.

Έλεγχος στα Windows 7 ή Vista
Αν χρησιμοποιείτε τα Windows 7 ή Windows Vista, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ανοίξετε το start menu Ονομασία:  WindowsVistaStartButton.png
Εμφανίσεις: 7068
Μέγεθος:  6.0 KB (μενού εκκίνησης), κάντε δεξί κλικ στο Computer (Υπολογιστής), και στη συνέχεια επιλέξτε Properties. (ιδιότητες)

Ονομασία:	image155.png 
Εμφανίσεις:	7388 
Μέγεθος:	28.0 KB 
ID:	22283

Τώρα θα δείτε τις πληροφορίες του συστήματος στην οθόνη, την οποία μπορείτε επίσης να πάρετε για από τον Πίνακα Ελέγχου, αν προτιμάτε-και προς τα κάτω θα δείτε System type (Τύπος συστήματος), που θα λέει 32-bit λειτουργικό σύστημα ή 64-bit λειτουργικό σύστημα ανάλογα με την έκδοση που έχετε εγκαταστήσει.

Ονομασία:	image156.png 
Εμφανίσεις:	7538 
Μέγεθος:	106.7 KB 
ID:	22284

Έλεγχος στα Windows XP

Δεν υπάρχει σχεδόν κανένα σημείο τον ελέγχου στα Windows XP, επειδή πιθανών να έχετε μια έκδοση 32-bit. Αν επιμένετε, όμως,μπορείτε να κάνετε δεξί κλικ στο My Computer, (Υπολογιστής μου) επιλέξτε Properties (Ιδιότητες)...

Ονομασία:	image157.png 
Εμφανίσεις:	7293 
Μέγεθος:	21.4 KB 
ID:	22285

Και τότε θα δείτε το System Properties παράθυρο, εάν έχετε μια έκδοση 32-bit των Windows, δεν θα δείτε τίποτα εδώ, εκτός από τα Microsoft Windows XP, αλλά αν εκτελείτε μια έκδοση 64-bit, θα το δείτε σε αυτό το παράθυρο.

Ονομασία:	image158.png 
Εμφανίσεις:	7392 
Μέγεθος:	24.8 KB 
ID:	22286

Ποια είναι η κύρια διαφορά μεταξύ των δύο; Αν έχετε έναν φορητό υπολογιστή μου έχει 8GB μνήμης-τα 64-bit θα επωφεληθούν το πλήρες ποσό της μνήμης, ενώ το 32-bit μπορεί να χειριστεί μόνο 4GB.

Για περισσότερα σχετικά με αυτό το θέμα, μπορείτε να επισκεφτείτε τον οδηγό Ποιά η διαφορά μεταξύ 32-bit και 64-bit Windows;