Ροή

autocad σε windows 8...

kkostaszoidos

New member
Joined
19 September 2012
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
0
Οτι λεει ο τιτλος...
Αutocad τρεχει σε windows 8;;; Το εχει κανει καποιος;;Ειχε καποιο προβλημα με την εγκατασταση;;Διαβασα διαφορα στην επισημη σελιδα της Autodesk...(καποιοι αντμετωπισαν καποια προβληματα)
αλλα μιας και τα Αγγλικα μου δεν ειναι και τελεια ειπα να ρωτησω και εδω. Ευχαριστω.
 

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
Απ: autocad σε windows 8...

Γεια σου kkostaszoidos

Εγώ δεν έχω εμπειρία σε αυτού του είδους τα προγράμματα αλά από άλλες μου εμπειρίες έψαξα και βρήκα διάφορα θέματα το ένα είναι πως έχεις δίκαιο δεν τρέχει στα Windows 8.

Ο λόγος είναι πως τα Windows 8 δεν έχουν κυκλοφορήσει μέχρι πριν λίγο με αποτέλεσμα η εταιρία να μην είναι έτυμη για το καινούργιο λειτουργικό της Microsoft.

Ώμος υπάρχουν κόπια βήματα που μπορείς να επακολουθήσεις για να εγκαταστήσεις το AutoCAD Mechanical 2012 της οδηγίες της βρήκα στην σελίδα http://forums.autodesk.com/t5/AutoCAD-Mechanical/AutoCAD-and-Windows-8-Consumer-Preview/td-p/3430011

Η οδηγίες είναι στα αγγλικά αν σε επείγει μπορώ να προσπαθήσω να στο μεταφράσω αν θες?

Hi,
I was trying to install AutoCAD Mechanical 2012 x64 on my Windows 8 CP x64. but the installer couldn't install .NET 4.0, as it is in-built in WIndows 8, and the setup failed. I edited the setup.ini file to exclude DOTNET4 from all the components' prerequisites and then the AutoCAD installed fine.
then, after launching the program, working and then upon closing, I was getting the famous 'unhandled access violation error', followed by a "send error report to Autodesk" with my AutoCAD Mechanical 2012 x64 on Windows 8 Consumer Preview x64. however after much searching on the net i found the following solution to be helpful:

1. open Notepad as Administrator (important!)
2. open the file: "C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2012\acad.exe.config" (you will have to select "All files" from the open dialog box to see that file)
3. in the 3rd line - "<startup useLegacyV2RuntimeActivationPolicy="true">" change "true" to "false". leave everything else as it is.
4. save the file.
5. Start AutoCAD.

the AutoCAD then worked absolutely fine.

Now, I'm getting the same problem in AutoCAD Mechanical 2013 x64 and the same steps are not helping...at all!
the installation went absolutely fine without the need to edit setup.ini this time. But this bug won't go now.

Can anyone help me to remove this bug? I know Windows 8 is not officially supported by AutoCAD but well, it worked fine and it should work fine now! any genius coder out there??
 

kkostaszoidos

New member
Joined
19 September 2012
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: autocad σε windows 8...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...το εχω διαβασει το ποστ που ανεβασες που εχει η επισημη σελιδα.<br>Το θεμα μου ομως ποιο ειναι...με την ιδια λογικη που το παλεψε ο τυπος,(λεει βεβαια οτι με την ιδια διαδικασια το acad 2013 δεν το καταφερε) γιατι οχι και το απλο Autocad;;;ή οποιαδηποτε αλλη εκδοση...Οχι μην μπεις στον κοπο για μεταφραση.. και παλι σε ευχαριστω
 

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
Απ: autocad σε windows 8...

Ο τύπος αναφέρει πως το NET FRAMEWORK 4 του κολλούσε κε δεν γινόταν η εγκατάσταση.
Επίσης δεν ανάφερε για το απλό το autocat αλλά δεν σημαίνει πως δεν γίνετε απλά ο τύπος δοκίμασε το AutoCAD Mechanical 2012 x64.
Τώρα καλά θα ήταν να γνώριζα εσένα πιο είναι το σφάλμα που σου βγάζει όταν προσπαθείς να το εγκαταστήσεις αν το γνώριζα ίσως μπορούσα να σε βοηθήσω..
 

kkostaszoidos

New member
Joined
19 September 2012
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: autocad σε windows 8...

Οπα..κατσε να στα εξηγησω πως εχουν τα πραγματα..
Δεν εχω μπει ακομα στην διαδικασια εγκαταστασης του acad και ουτε καν των win 8
Απλα ειμαι στην φαση του οταν θα βαλω τα 8 αν θα μπορω να βαλω καποια προγραμματα που χρειαζομαι π.χ το acad, photoshop...και διαφορα αλλα...και επειδη επεσε στην αντιληψηψη απο διαφορα που διαβασα σερφαροντας, οπως οτι υπαρχουν ακομα καποια προβληματα οσων αφορα την εγκατασταση του συγκεκριμενου προγραμματος θελω να σιγουρευτω πριν κανω κινηση....οποτε δεν εχω απαντηση στο ερωτημα σου..
 

RC_Andreas

Administrator
Joined
3 June 2010
Μηνύματα
4,599
Βαθμολογία
9
Points
38
Location
Ελλάδα
Website
www.eltube.gr
Απ: autocad σε windows 8...

Καλά κάνεις και το ψάχνεις Κώστα, αλλά έτσι για να ξέρεις πληροφοριακά το photoshop δουλεύει στα Windows 8 το έχω δοκιμάσει εγώ και δουλεύει μια χαρά όσο για το autocat νομίζω πώς είναι θέμα χρόνου κε για αυτό? και για τα Windows 8 πιστεύω πως είναι ένα καλό λειτουργικό?.
 

kkostaszoidos

New member
Joined
19 September 2012
Μηνύματα
4
Βαθμολογία
0
Points
0
Απ: autocad σε windows 8...

Καλά κάνεις και το ψάχνεις Κώστα, αλλά έτσι για να ξέρεις πληροφοριακά το photoshop δουλεύει στα Windows 8 το έχω δοκιμάσει εγώ και δουλεύει μια χαρά όσο για το autocat νομίζω πώς είναι θέμα χρόνου κε για αυτό? και για τα Windows 8 πιστεύω πως είναι ένα καλό λειτουργικό?.
ok να σαι καλα και σ ευχαριστω για το ενδιαφερον ...
 
Top Bottom